دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

ایمونوتراپی با کمک سلول های T تنظیمی برای درمان Amyotrophic lateral sclerosis

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ | 
بیماری (ALS (Amyotrophic lateral sclerosis یک بیماری نورون های حرکتی  است که موجب تخریب پیشرونده و غیر قابل ترمیم در دستگاه عصبی مرکزی مغز و نخاع و دستگاه عصبی محیطی می گردد(تصویر). این بیماری شایع ترین بیماری نورون های حرکتی می باشد. این بیماری منجر به از دست رفتن تدریجی عملکرد عضلات به ویژه عضلات مخطط به علت آتروفی پیشروندۀ آنها میگردد و با تضعیف ماهیچه ها به تدریج فرد به فلج عمومی مبتلا می شود و معمولاً مبتلایان به این بیماری مدت زمان زیادی زنده نمی مانند. 
تاکنون علت دقیق این بیماری مشخص نشده است اما پژوهش های فراوان به نقش مخرب سیستم ایمنی در قتل عام نورونهای حرکتی اشاره می کنند. از همین رو رسیدن به درک بالاتر از نقش سیستم ایمنی در پاتوزنز ALS می تواند امید به درمان  این بیماری را  از طریق ایمونوتراپی به شدت افزایش دهد.
 در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ به چاپ رسید، مشخص شد بین فراوانی سلولهای T تنظیمی(Treg) و پیشرفت بیماری  ALS رابطه معکوس وجود دارد؛ به این صورت که بیمارانی که  سلولهای Treg بالاتری را دارا هستند، سیر پیشرفت بیماری در آن ها کندتر می باشد. همچنین مشخص شد به دنبال افزایش تمایز Treg در موش های مدل ALS ، تخریب نورون های حرکتی به شدت کاهش یافت. محققین این مطالعه با ابراز رضایت از نتایج این مطالعات ابراز امیدواری کرده اند که در آینده نزدیک ایمونوتراپی با هدف افزایش لنفوسیت های T تنظیمی میتواند به درمان در بیماران مبتلا به  ALS کمک نماید.
مطالعات دیگری نیز  نشان داده اند که  تزریق داروی ایمونومدولاتور جدیدی به نام RNS۶۰در مدل های حیوانی ALS نه تنها سبب افزایش جمعیت سلول های Treg FOXP۳  خواهد شد، بلکه باعث فعال شدن سلولهای میکروگلیا و آستروسیت محافظت کننده از نورون ها نیز خواهد شد؛ این مطالعات زمینه ساز استفاده از این داروی ایمونومدولاتور در فازهای بالینی در سال ۲۰۱۹ شده اند. 

گرد اوری کننده :
 دکتر مریم عظیمی

دکترای تخصصی ایمونولوژی

m-azimimalumnus.tums.ac.ir
 
برگرفته از :
 
 
۱. Rebecca K. Sheean et al, Association of Regulatory T-Cell Expansion With Progression of Amyotrophic Lateral Sclerosis, JAMA Neurology (۲۰۱۸). DOI: ۱۰.۱۰۰۱/jamaneurol.۲۰۱۸.۰۰۳۵
 
۲. Paganoni S, Alshikho MJ, Luppino S, Chan J, Pothier L, Schoenfeld D, Andres PL, Babu S, Zürcher NR, Loggia ML, Barry RL. A pilot trial of RNS۶۰ in amyotrophic lateral sclerosis. Muscle & nerve. ۲۰۱۹ Mar;۵۹(۳):۳۰۳-۸.
 
 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 267 بار   |   دفعات چاپ: 20 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر