دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

داکسی سایکلین می تواند جلوی پیشرفت اندومتریوز را بگیرد: نتیجه یک مطالعه پایلوت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۲۵ | 

نتایج یک مطالعه پایلوت نشان داده که درمان با آنتی بیوتیک رایج داکسی سایکلین ممکن است بتواند جلوی پیشرفت ضایعات اندومتریوز را در خانم هایی که به درمان های استاندارد پاسخ نمی دهند بگیرد.
این مطالعه در مجله Reproductive Biology and Endocrinology با عنوان " داکسی سایکلین فعالیت MMP-2 را در سلولهای اپیتلیال اندومتریوزی رده 12Z کاهش داده و از تهاجم این سلولها جلوگیری می کند و همچنین فعالیت MMP-2 و MMP-9 را در سلولهای استرومایی جدا شده از ضایعات اندومتریوز در شرایط آزمایشگاهی مهار می نماید" به چاپ رسیده است.

تلاش های فراوانی برای درک بهتر مکانیسم های دخیل در بیماری اندومتریوز صورت گرفته است. اما هنوز درمان قطعی یافت نشده و در بسیاری موارد جراحی تنها راه مقابله می باشد. ولی انجام فقط یکمرتبه جراحی ممکن است به تنهایی راه حلی دائمی نباشد، چراکه بازگشت بیماری و علائم آن شایع بوده و معمولا نیاز به جراحی های مجدد وجود دارد.

لذا، نیاز مبرمی وجود دارد به یافتن روش هایی که بتوانند مانع پیشرفت اندومتریوز گردیده و یا در کنترل علائم آن نقش داشته باشند.
داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک پراستفاده است که با نام های تجاری مختلفی به فروش می رسد و نشان داده شده که فعالیت دسته ای از آنزیم ها به نام ماتریکس متالوپروتئیناز (matrix metalloproteinase: MMP) را مهار می کند.
آنزیم های MMP نقشی مهم در تنظیم تکامل و شکل گیری ارگان ها و بافت ها داشته و معمولا در بافت های افراد بالغ زیاد فعال نیستند. ولی نشان داده شده که در بسیاری بیماری ها از جمله اندومتریوز تنظیم این آنزیم ها برهم می خورد.

دکتر شهره نیکو

دکتری تخصصی ایمونولوژی
 

niko.shiums.ac.ir

منبع : endometriosisnews


 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 556 بار   |   دفعات چاپ: 45 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر