دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

کشف نوع جدیدی از سلول ایمنی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۳/۱۸ | 
براساس کتاب های درسی، سلول های سیستم ایمنی اکتسابی صرفا یا  سلول های B هستند و  یا سلول های    T  و  سلول حدواسطی وجود ندارد. اما بار دیگر به دلیل  شگفتی های طبیعت ، دانشمندان نوع جدیدی از لنفوسیت ها را در بیماران دیابتی نوع ۱ کشف کرده­اند که  به طور همزمان دارای  ویژگی های سلول های B و سلول های T میباشد.

در مطالعه ای که در ماه می سال ۲۰۱۹  در ژورنال cell چاپ شده است، محققان یک لنفوسیت هیبرید که به طور همزمان ویژگی های هر دو سلول B و T را از خود بروز میدهد  معرفی کردند. نویسندگان این مطالعه اشاره میکنند که این هیبرید ها می توانند با تحریک سیستم ایمنی بدن در حمله به سلول های تولید کننده انسولین بدن ، نقش مهمی در بیماری دیابت نوع ۱ ایفا کنند. این تیم تحقیقاتی که  پیشتر به دنبال زیررده خاصی از سلولهای B  در بیماران مبتلا ه دیابت بودند؛ درحین آزمایشات، با کمک تکنیک فلوسایتومتری متوجه حضور سلولهایی  شدند که به طور همزمان رسپتورهای TCR و BCR را بیان میکنند. با کمک آنالیزهای بیشتر این گروه متوجه شدند که این سلول خاص ژن های اختصاصی مربوط به رده سلولی T  و B را نیز مشترکا بیان میکند. این سلول دوگانه (DE (Dual Cell در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ بیشتر از افراد نرمال حضور داشته  است.
نتایج غیرمنتظره دیگری که این گروه به دست اوردند این بود که با آنالیز ژنوم ، متوجه شدند که در میان چندین ژن کدکننده BCR  یک توالی اختصاصی  و انحصاری در  اکثر سلول های DE وجود دارد. این نتیجه غیرمعمول بود چراکه  این ناحیه از BCR به طور معمول بسیار متنوع است و حتی بین سلول های افراد متفاوت میباشد؛ اما نقش این قطعه چیست؟

بیماری دیابت خود ایمن  یک بیماری وابسته به سلول های T میباشد، به صورتی که سلولهای TH سب جهت­دهی سلولهای CTL برای حذف سلول های تولید کننده انسولین خواهند شد که در نهایت باعث افزایش میزان گلوکوز خون خواهد شد. اما اینکه چرا سلول های T انسولین را به عنوان هدف شناسایی میکندد مشخص نیست. یکی از فرضیه های موجود در مورد بیماری دیابت این است که مولکول انسولین با کمک HLA سطح سلوهای ایمنی به سلول T عرضه و باعث فعال شدن سلول T خواهد شد. از انجایی که  مولکول HLA-DQ۸ در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ بیان بالایی دارد؛ بنابراین به نظر میرسد مولکول اصلی در عرضه انسولین باشد. 

بر اساس این شواهد، اعضای این تیم تحقیقاتی اینگونه فرض کردند که پپتید های اختصاصی  تولید شده توسط سلولهای DE که در بالا اشاره شد، احتمالا به مولکول HLA-DQ۸ متصل میشوند و از این طریق سبب شناسایی انسولین توسط سلول های  T  و فعال شدن آنها میشوند. برای اثبات این فرضیه از ازمایشات شبیه سازی( computational molecular simulation) و ازمایشات in vitro  استفاده کردند و متوجه شدند که اتصال پپتید های اختصاصی سلولهای DE به مولکول HLA-DQ۸ ۱۰۰۰۰ برابر بیشتر از اتصال HLA-DQ۸ به مولکول  انسولین تنها میباشد. اتصال این پپتید به انسولین به نوبه خود سبب فعال شدن و تکثیر سلولهای T  و تولید سایتوکاین های التهابی از این سلولها خواهد شد.

 

 کشف حضور این سلول در بیمارن مبتلا به دیات خودایمن نقش مهمی در شناسای بیشتر مسیرهای پاتوژنیک بیماری دارد، اما سوال های بسیاری باید پاخ داده شوند. به عنوان مثال نقش دقیق این سلولها در پاتولوژی بیماری دیابت و اینکه آیا این سلول منحصر به فرد در تمام افراد بیمار حضور دارد یا در زیرگروه خاصی از بیماران هنوز به مطالعات بیشتر احتیاج دارد.

گرد اوری کننده :
 دکتر مریم عظیمی

دکترای تخصصی ایمونولوژی

m-azimimalumnus.tums.ac.ir
 
  1. Rizwan Ahmed, Zahra Omidian, Adebola Giwa, et al,“A Public BCR Present in a Unique Dual-Receptor-Expressing Lymphocyte from Type ۱ Diabetes Patients Encodes a Potent T Cell Autoantigen”, Cell,Volume۱۷۷ ,https://doi.org/۱۰.۱۰۱۶/j.cell.۲۰۱۹.۰۵.۰۰۷.
     CAPTCHA

دفعات مشاهده: 512 بار   |   دفعات چاپ: 47 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر