دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 531815
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 25013
بازدیدهای روز جاری: 25013
کاربران حاضر در پایگاه: 0
به روزرسانی: 1399/12/5

روز: جمعه مورخ 8 اسفند 1399

07:50 = ساعت فعلی سرور

عوامل تاثیر گذار در میزان وخامت علایم بیماری کوویید-۱۹ در افراد مبتلا به MS

 | تاریخ ارسال: 1399/4/16 | 
یک مطالعه فرانسوی که در ژورنال  JAMA Neurology در تاریخ ۲۶ ژوئن منتشر شد؛ نشان داد که در بیماران مبتلا به MS ، ناتوانی ، سن و چاقی عوامل اصلی خطر ابتلا به COVID-۱۹ هستند.

این مطالعه بیان کرد که استفاده از داروهای رایج درمان بیماری MS  (disease-modifying therapies) با افزایش ریسک و شدت بیماری کووید-۱۹در ارتباط نیستند. این نویسندگان اظهار داشتند ، متوقف کردن درمان اصلاح کننده بیماری فعلی و تأخیر در شروع درمان در بیمارانی که فعالیت التهابی بیشتری دارند ،  موجب عود مجدد  بیماری یا ناتوانی متعاقب آن خواهد شد.

 
 
این داده ها از یک رجیستری فرانسه در مورد COVID-۱۹ در بیماران مبتلا به ام اس تهیه شده است که برای تعیین خصوصیات COVID-۱۹ در این جمعیت و شناسایی عوامل خطر برای ایجاد یک شکل شدید از این بیماری آغاز شده است. این مطالعه شامل کلیه مراکز کارشناسی ارشد در فرانسه است.

اطلاعات مربوط به خصوصیات بالینی بیماران ازجمله  نوع و میزان داروهای مصرفی  میزان ضریب ناتوانی بیماری(EDSS ) قبل ازابتلا به  COVID-۱۹ ، بیماری های زمینه ای  و وجود لنفوپنی قبل از عفونت جمع آوری شد. میزان شدت ابتلا به بیماری از نمره ۱ به معنای عدم بستری در بیمارستان  تا نمره ۷ به معنای فوت بیمار تعیین شد.
در مجموع ۳۴۷ بیمار مبتلا به  MS  و مبتلا به COVID-۱۹ در این مطالعه وارد شده بوند  ،  که نتایج نشان دادند که از این تعداد ۷۳ نفر (۲۱٪) نمره COVID-۱۹ از ۳ یا بالاتر (نیاز به بستری در بیمارستان) داشتند ، و ۱۲ بیمار (۳.۵٪) در اثر COVID-۱۹ درگذشتند.

نتایج نشان داد که نسبت بیشتری از بیماران دارای نمره شدت COVID-۱۹ از ۳ یا بالاتر هستند، افرادی که بودندکه درمان های روتین بیماری MS را دریافت نکرده بودند.  نویسندگان این مطالعه ادعا داشتند اند که درمان های روتین که برای بیماری MS به کار میرود و سبب تعدیل سیستم ایمنی خواهد شد؛ اغلب برای بیماران جوان تر که  ام اس که سطح ناتوانی پایین تری از بیماری دارند، تجویز شده است. بنابریان میتوان گفت که هیچ ارتباطی بین درمان اصلاح کننده بیماری و شدت بیماری   COVID-۱۹ وجود ندارد. مطالعات بیشتر نشان داده که سن، چاقی و میزان EDSS به عنوان فاکتورهای خطر مستقل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در بیماران مبتلا به MS شناخته شده است.  به عبارت دیگر پس از سن و چاقی، میزان EDSS  با شدت بیماری کویید-۱۹ ارتباط مستقیم داشته است.
 
تهیه و تدوین : دکتر مریم عظیمی
دکترای تخصصی ایمونولوژی
تاریخ خبر: ژوئن ۲۰۲۰منبع:
Louapre C, Collongues N, Stankoff B, et al. Clinical Characteristics and Outcomes in Patients With Coronavirus Disease ۲۰۱۹ and Multiple Sclerosis. JAMA Neurol. Published online June ۲۶, ۲۰۲۰. doi:۱۰.۱۰۰۱/jamaneurol.۲۰۲۰.۲۵۸۱CAPTCHA

دفعات مشاهده: 7881 بار   |   دفعات چاپ: 53 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر