دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 537155
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 167502
بازدیدهای روز جاری: 167502
کاربران حاضر در پایگاه: 1
به روزرسانی: 1399/12/11

روز: سه شنبه مورخ 12 اسفند 1399

08:42 = ساعت فعلی سرور

استفاده از GM-CSF در درمان کووید-۱۹: شمشیر دولبه

 | تاریخ ارسال: 1399/5/25 | 
امروزه تلاش برای یافتن درمان و واکسن علیه این ویروس همچنان ادامه دارد و هروزه شاهد روشهای درمانی متفاوت هستیم. باتوجه به نقش GM -CSFدر هموستاز ریه و به دلیل افزایش میزان سلولهای تولید کننده آن در خون افراد مبتلا به COVID-۱۹، GM –CSF به عنوان یکی از رویکرد های درمانی پیشنهادی ، مورد بررسی قرار گرفته است.
فاکتور محرک کلونی گرانولوسیت- مونوسیت(GM –CSF )،سایتوکاینی است که در شرایط التهابی توسط سلولهای متعددی از جمله سلولهای اپیتلیال و لکوسیتها تولید میشود و با تاثیر روی مغزاستخوان، باعث افزایش تولید نوتروفیلها و مونوسیتها میگردد؛ همچنین بلوغ سلول‌های دندریتیکی را تحریک می‌کند.
این سایتوکاین به مقدار کم در آلوئول ریه ترشح شده و با تکامل ماکروفاژهای آلوئولار، نقش مهمی در حفظ هموستاز این منطقه برعهده دارد.درصورتی که تولید GM-CSF نقص داشته باشد ، ماکروفاژهای آلوئولار قادر به پاکسازی سورفکتانت نخواهند بود و این تجمع سورفکتانت در ریه سبب بیماری به نامPAP) Pulmonary alveolar proteinosis) خواهد شد.این بیماران به دلیل نقص عملکرد ضد میکروبی ماکروفاژهای آلوئولار و همچنین نقص در فراخوانی نوتروفیلها، در معرض ابتلا به عفونتهای فرصت طلب هستند. همچنین دیده شده است فاکتور محرک کلونی با حفظ سلولهای دندریتیکی ساکن بافت ریه در آغاز پاسخ سلولهای CD۸+  T و حفظ وضعیت نرمال ریه نقش مهمی دارد.
باتوجه به نقش GM-CSF در حفظ هموستاز ریه و به راه انداختن پاسخهای ایمنی وحفاظت از ریه در برابر پاتوژنها و مشاهده اینکه افزایش میزان GM-CSF در ابتدای سندرم دیسترس تنفسی(ARDS) و آسیبهای حاد ریوی باعث افزایش بقا و افزایش عملکرد سلولهای ماکروفاژ ریه میشود. آزمایشهایی برای بررسی تاثیرات سایتوکان GM-CSF نوترکیب (Sargramostim) برروی بیماران C۰VID-۱۹ که دچار مشکلات حاد تنفسی و هیپوکسی هستند، طراحی شده و درحال انجام است. احتمال دارد این آزمایش مفید بودن این استراتژی درمانی را در تقویت عملکرد سلولهای ماکروفاژ آلوئولار و سلولهای اپیتلیال، پاکسازی ویروس SARS-CoV و افزایش ترمیم آسیب های وارد شده به ریه را نشان دهد.
 

بیست درصد افراد مبتلا به COVID-۱۹، دچار پنومونی شدیدی میشوند که ممکن است به سندرم دیسترس حاد تنفسی منجر شود. در ابتدای ابتلا به این ویروس علائم بیماری به دلیل افزایش میزان ویروس است. با فعالیت های شدید سیستم ایمنی گرچه میزان ویروس کاهش پیدا میکند؛ اما علاِئم پنومونی باقی خواهد ماندکه این بار به دلیل پاسخهای شدید سیستم ایمنی است. بنابراین التهاب مخرب و شدید عامل اصلی مرگ بیماران مبتلا به COVID-۱۹  میباشد. طوفان سایتوکاینی و فراخوانی شدید سلول­های میلوئیدی التهابی به ریه باعث آسیب به بافت ریه و اختلال در عملکرد سایر ارگانها و مرگ میشود. بنابراین سایتوکاینGM-CSF یکی از مهم ترین عواملی است که در ایجاد پاسخ های ایمنی و فراخوانی سلول­های التهابی و ادامه دار بودن این اتفاقات در ریه نقش دارد.
 از آنجایی که در فازهای انتهایی بیماری COVID-۱۹ علت اصلی آسیبها و علائم و مرگ در اثر پاسخ های شدید و مخرب سیستم ایمنی است و نه تکثیر ویروس و یا لیز سلولی توسط ویروس ، استفاده از استراتژیهای درمانی ضد التهابی ممکن است به کاهش این آثار مخرب و مرگ­و­میر کمک کند.
 
افزایش میزان GM-CSF قبل از افزایش سایر سایتوکاین­ها مانند IL۶ ، TNF و IFNβ وکموکاین­های CCL۲، CCL۷و CCL۱۲ صورت میگیرد و عامل تحریک تولید این سایتوکاینها و کموکاینها و فراخوانی سلولهای التهابی به بافت های ریه ، قلب و سیستم عصبی  و تخریب این بافتها است ،ازاین رو مهار این فاکتور محرک و یا گیرنده آن ، بیشتر از مهار سایر سایتوکاینهای التهابی آثار مخرب و کشنده بیمارانی را کاهش می­دهد.
 
شش کمپانی مطالعات برروی تاثیرات ناشی از آنتی بادی خنثی کننده علیه GM-CSF و گیرنده آن را آغاز کرده اند. اما با توجه به توضیحات داده شده درباره نقش این فاکتور محرک در حفظ هموستاز ریه ، مهار کردن این فاکتور ممکن است باعث اختلال در عملکرد ماکروفاژهای آلوئولار و پاکسازی ناقص ویروس و همچنین ابتلا به عفونتهای باکتریایی ثانویه شود.
باتوجه به اثرات چندجانبه GM-CSF ، تاثیرات این فاکتور بر بیماران COVID-۱۹ ،به دوز استفاده شده از این فاکتور و مرحله بیماری بستگی دارد. استفاده از GM-CSF نوترکیب در مراحل ابتدایی بیماری با افزایش پاکسازی ویروس میتواند بیماری را بهبود ببخشد اما در فازهای بعدی و حاد بیماری استفاده از این فاکتور نتایج عکس خواهد داشت و بیماری را تشدید خواهدکرد. بالعکس استفاده از آنتی بادیهای خنثی کننده علیه این فاکتور در فاز حاد بیماری با کاهش التهاب و طوفان سایتوکاینی میتواند رویکرد درمانی مناسبی برای کاهش تخریب بافتی  ناشی از التهاب باشد. آزمایشات متعددی در بررسی تاثیرات استفاده از GM-CSF و همچنین مهار این فاکتور در بیماران COVID-۱۹ در حال انجام است.
 
 تهیه و تدوین:
 دکتر مریم عظیمی
 دکترای تخصصی ایمونولوژی بالینی
منبع مورد استفاده:
Bonaventura A, Vecchié A, Wang TS, Lee E, Cremer PC, Carey B, Rajendram P, Hudock KM, Korbee L, Van Tassell BW, Dagna L. Targeting GM-CSF in COVID-۱۹ pneumonia: rationale and strategies. Frontiers in
    immunology. ۲۰۲۰ Jul ۳;۱۱:۱۶۲۵
Lang FM, Lee KM, Teijaro JR, Becher B, Hamilton JA. GM-CSF-based treatments in COVID-۱۹: reconciling opposing therapeutic approaches. Nature Reviews Immunology. ۲۰۲۰ Jun ۲۳:۱-۸CAPTCHA

دفعات مشاهده: 3439 بار   |   دفعات چاپ: 128 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر