دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 537134
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 42542
بازدیدهای روز جاری: 42542
کاربران حاضر در پایگاه: 4
به روزرسانی: 1399/12/11

روز: سه شنبه مورخ 12 اسفند 1399

08:28 = ساعت فعلی سرور

شیوع بیشتر آسم و آلرژی در کودکانی که شب ها دیر می خوابند!

 | تاریخ ارسال: 1399/8/10 | 

شیوع بیشتر آسم و آلرژی در کودکانی که شب ها تا دیر وقت بیدار هستند موضوعی است که در مطالعه ای اخیر در ژورنال انجمن تنفسی اروپا (European Respiratory Society) منتشر شده است.


 

بیماری آسم به عنوان یکی از شایع ترین بیماری های مزمن غیرواگیر در جهان می باشد. همچنین بیماری آلرژی بینی (رینیت آلرژیک، آلرژی فصلی) شایع ترین بیماری آلرژیک درایران و جهان به شمار می آید.

در مطالعه انجام شده در ایران نتایج نشان داده است که هزینه سالانه برای کنترل و درمان مناسب آسم در ایران برای هر بیمار حدود ۵۹۰ دلار می باشد. البته این هزینه مادی جدای از آثار روحی و روانی و از کارافتادگی بیمار می باشد.

تخمین زده می شود در آمریکا تا سال ۲۰۱۵ بیش از ۲۶ میلیون نفر به آسم مبتلا بوده اند! هزینه سالانه ناشی از این بیماری در آمریکا حدود ۸۲ میلیارد دلار است (هزینه مراقبت های پزشکی و دارویی و همچنین خسارت از دست دادن مدرسه توسط کودکان مبتلا). 
 

عوامل اصلی در بروز و افزایش شیوع آسم و آلرژی های تنفسی

متاسفانه بیماری آسم و سایر بیماری های آلرژیک در جهان بویژه در کودکان شایع می باشند. این شیوع در دهه های اخیر رو به افزایش بوده است. برخی از عوامل اصلی در بروز و افزایش شیوع آسم و آلرژی های تنفسی آلودگی هوا، دود سیگار، تغییر شیوه زندگی و عادات غذایی می باشند، اما به نظر می آید عوامل دیگری نیز در این افزایش شیوع دخالت دارند! (برای آگاهی از عوامل اصلی بروز و تشدید آسم به نوشتار هفت عامل اصلی بروز و تشدید عوارض و حملات آسم در کودکان و بزرگسالان! مراجعه نمایید).


ارتباط بیماری آسم و آلرژی با هورمون خواب

به طور کلی مشخص شده است علائم بیماری آسم به طور قوی با ساعت درونی بدن مرتبط می باشد. بر اساس تحقیق انجام شده (که مشخصات آن در قسمت منابع این نوشتار ذکر شده است) کودکان و نوجوانانی که شب ها تا دیروقت بیدار هستند و صبح ها نیز دیر از خواب بیدار می شوند در مقایسه با کودکانی که در شب زود خوابیده و در صبح زود بیدار می شوند احتمال ابتلا به آسم و بیماری های آلرژیک دیگر در آنها بیشتر است!

امروزه مشخص شده است خواب و “هورمون خواب” یعنی ملاتونین بر روی بیماری آسم تاثیرگذار است. پژوهشگران کودکانی که شب دیر می خوابیدند را با کودکانی که شب ها زودتر می خوابیدند مقایسه نمودند، نتایج نشان داد شانس ابتلا به آسم در کودکان گروه اول یعنی کودکانی که دیر می خوابیدند حدود ۳ برابر بیشتر از کودکان گروه دوم می باشد!


 

همچنین مشخص گردیده است خطر ابتلا به آلرژی بینی (رینیت آلرژیک) در کودکانی که دیر می خوابند ۲ برابر بیشتر از کودکانی است که شب ها زودتر می خوابند!

این نتایج نشان می دهد ارتباطی قوی بین بیماری آسم و سایر بیماری های آلرژیک با زمان خوابیدن فرد وجود دارد. علت دقیق تاکنون مشخص نشده است اما اثبات گردیده که تنظیم میزان ترشح هورمون خواب (ملاتونین) در کودکانی که تا دیر وقت بیدار می مانند و صبح نیز دیر از خواب بر می خیزند به هم می خورد و این امر بر روی پاسخ های آلرژیک این کودکان اثر می گذارد!

همچنین مشخص شده است که کودکان و نوجوانی که بیشتر در معرض نور موبایل، تبلت و سایر وسایل اینچنینی هستند و در شب تا دیر وقت بیدار می مانند بیشتر در معرض ابتلا به آسم و بیماری های آلرژیک هستند.

منبع:
برگرفته از سایت شبکه جامع آلرژی

 برای مطالعه بیشتر به سایت شبکه  جامع آلرژی مراجعه فرمایید.


 
CAPTCHA

دفعات مشاهده: 4624 بار   |   دفعات چاپ: 28 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر