دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 898103
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 16603
بازدیدهای روز جاری: 16603
کاربران حاضر در پایگاه: 1
به روزرسانی: 1400/8/1

روز: پنجشنبه مورخ 6 آبان 1400

03:20 = ساعت فعلی سرور

"ملاتونین" می‌تواند روند بهبود بیماران کرونایی را تسریع کند

 | تاریخ ارسال: 1400/5/5 | 
 

نتایج یک مطالعه نشان داد "ملاتونین" می‌تواند به عنوان یک مکمل دارویی با مکانیسم ضدالتهابی باعث کاهش التهاب در بیماران مبتلا به کرونا شده و روند بهبود و بازگشت آنها به حالت عادی را تسریع کند.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) گزارش مربوط به کارآزمایی بالینی داروی «ملاتونین» را منتشر کرد.

در این گزارش آمده است:

نبود یک استراتژی درمانی جامع و کامل چالش بزرگی برای کنترل بیماری کووید۱۹ است. علائم بیماری عدم تعادل در سیستم التهابی و طوفان سایتوکاینی در اکثر موارد حاد بیماری را نشان می‌دهد. داروهای زیادی برای درمان و کنترل التهاب بیماری پیشنهاد شده‌اند اما به علت عوارض جانبی و اثربخشی کم، استفاده از آنها متوقف و یا محدود شده است. ملاتونین به عنوان مولکولی که ذاتاً دارای خواص فارماکولوژیک شناخته شده ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی مطرح است و با افزایش سن، غلظت آن کاهش می‌یابد، از این جهت افراد مسن، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های التهابی قرار می‌گیرند. لذا این دارو به عنوان یک کاندید در قالب یک مکمل دارویی با اثر ضدالتهابی در درمان بیماران کووید ۱۹ مطرح شد.

بدین وسیله با همکاری دوستان و اساتید، مطالعه‌ای جهت استفاده از داروی ملاتونین طراحی و پس از دریافت کد اخلاق از وزارت بهداشت اجرا شد. در این مطالعه که در اوایل شیوع بیماری (فروردین ۱۳۹۹) آغاز شد به بیمارانی که با تشخیص کرونا در بیمارستان بقیه الله(عج) بستری شده بودند به مدت ۱۴ روز ملاتونین (۹ میلی‌گرم روزانه، خوراکی) در کنار داروهای معمول داده شد. اطلاعات دموگرافیک و نتایج آزمایشگاهی که نتیجه التهاب بیماری بود، قبل و بعد از استفاده از دارو در گروه کنترل و مداخله ثبت شد.

در کنار این کار، سنجش سایتوکاین‌های التهابی، به همراه بیان ژن‌های تنظیم‌کننده و همچنین اثر آنتی‌اکسیدانی آن، توسط تست‌های آزمایشگاهی ثبت شد. نتایج نشان داد ضمن اینکه دوره بهبود بیماران و بازگشت آنها به حالت اولیه در گروه مداخله در قیاس با کنترل بهتر بوده، سایتوکاین‌های التهابی که به صورت افزایش یافته‌ای در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در ابتدا بالا بود پس از درمان با مکمل دارویی ملاتونین کنترل و کاهش در آنها مشاهده شد. در این مطالعه برای اولین بار نشان داده شد ملاتونین می‌تواند به عنوان یک مکمل دارویی با مکانیسم ضدالتهابی باعث تخفیف و کنترل سایتوکان‌های التهابی در بیماران مبتلا به کرونا شده و روند بهبود و بازگشت آنها به حالت عادی را تسریع کند. اگرچه تعدادی از پزشکان داخلی و خارجی (جهت درمان رئیس جمهور پیشین آمریکا که مبتلا به کووید ۱۹ شده بود داروی ملاتونین تجویز شد) ملاتونین را به عنوان یک داروی مکمل برای کاهش التهاب به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تجویز می‌کنند اما پیشنهاد می‌شود داروی مذکور در پروتکل دارویی کشور قرار داده شود.

طرح تحقیقاتی فوق مصوب دانشگاه بقیه‌الله(عج) بوده و به سرپرستی استاد «غلامحسین علیشیری» و «غلامرضا فرنوش» عضو هیئت علمی دانشگاه بقیهالله(عج) با همکاری اساتید سایر همکاران انجام شده است.

از نتایج این مطالعه سه مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی چاپ و منتشر شد.

تهیه کننده خبر:
دکتر فاطمه فرجی
دکترای تخصصی ایمونولوژی

منبع خبر:

https://www.tasnimnews.com/fa/news/۱۴۰۰/۰۵/۰۴/۲۵۴۴۰۷۶/%D۹%۸۵%D۹%۸۴%D۸%A۷%D۸%AA%D۹%۸۸%D۹%۸۶%DB%۸C%D۹%۸۶-%D۹%۸۵%DB%۸C-%D۸%AA%D۹%۸۸%D۸%A۷%D۹%۸۶%D۸%AF-%D۸%B۱%D۹%۸۸%D۹%۸۶%D۸%AF-%D۸%A۸%D۹%۸۷%D۸%A۸%D۹%۸۸%D۸%AF%DB%۸C-%D۸%A۸%DB%۸C%D۹%۸۵%D۸%A۷%D۸%B۱%D۸%A۷%D۹%۸۶-%DA%A۹%D۸%B۱%D۹%۸۸%D۹%۸۶%D۸%A۷%DB%۸C%DB%۸C-%D۸%B۱%D۸%A۷-%D۸%AA%D۸%B۳%D۸%B۱%DB%۸C%D۸%B۹-%DA%A۹%D۹%۸۶%D۸%AF


 
CAPTCHA

دفعات مشاهده: 5029 بار   |   دفعات چاپ: 17 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر