دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 898103
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 16603
بازدیدهای روز جاری: 16603
کاربران حاضر در پایگاه: 1
به روزرسانی: 1400/8/1

روز: پنجشنبه مورخ 6 آبان 1400

03:28 = ساعت فعلی سرور

یافته محققان آلمانی؛ فاموتیدین و آسپرین در کاهش شدت بیماری کووید ۱۹ مفید هستند

 | تاریخ ارسال: 1400/5/31 | 
مطالعه محققان نشان می دهد داروی سوزش معده "فاموتیدین" همراه با آسپرین از شدت بیماری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ می کاهد.
 

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیکال نیوز، یک مطالعه فوق تحلیلی دقیق توسط محققان دانشگاه ویرجینیا ایالات متحده و دانشگاه هامبولت آلمان بر روی یافته‌های تحقیقاتی قبلی نشان داده است که داروی فاموتیدین در کنار آسپرین می‌تواند از شدت بیماری و مرگ و میر در مبتلایان به کووید ۱۹ جلوگیری کند.

این مطالعه شواهد واقعی را برای بهبود نتایج با آنتاگونیست های گیرنده هیستامین H۲ (H۲RA) مانند فاموتیدین و آسپرین در بیش از ۲۲ هزار بیمار کرونایی نشان داد.

یک شبکه ارتباطات عملکردی بین هیستامین و H۲RA از یک سو و مسیرهای فیزیولوژیکی متفاوت از سوی دیگر وجود دارد. این مسیرهای علامت دهی شامل سیستم گوارشی (کاهش اسید) و التهاب‌های نامنظم (طوفان سایتوکاینی) است که به احتمال زیاد زمینه ساز بسیاری از مشکلات ناشی از کووید ۱۹ است.

تیم مطالعه معتقد است که فاموتیدین در درمان کووید ۱۹ مفید است زیرا توانایی H۲RA را در مسیرهای پیش التهابی که در هنگام عفونت نامنظم می‌شوند کاهش می‌دهد.

تجزیه و تحلیل دقیق پرونده پزشکی بازماندگان کرونایی نشان داد که تعداد قابل توجهی از آنها مبتلا به سوزش معده مزمن بودند و از داروی ارزان قیمتی به نام فاموتیدین استفاده می‌کردند.

به گفته محققان به نظر می‌رسد فاموتیدین در دوزهای بالا (معادل حدود ۱۰ قرص) شانس زنده ماندن برای بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را افزایش می‌دهد، به ویژه هنگامی که با آسپرین همراه باشد. همچنین به نظر می‌رسد مانع از شدت پیشرفت بیماری شده و باعث می‌شود بیماران کمتر به مرحله‌ای برسند که به لوله گذاری یا دستگاه تنفس مصنوعی نیاز داشته باشند.

به گفته محققان، «اساساً، سیستم ایمنی بدن در زمان ابتلا به این بیماری دچار مشکل می‌شود و شروع به حمله به اندامی مانند بافت ریه سالم می‌کند، زیرا از بین بردن ویروس مهاجم بسیار ناامیدکننده است.»

نظریه تیم مطالعه این است که فاموتیدین این واکنش را سرکوب می‌کند. اگرچه این دارو با هدف خاصی یعنی مسدود کردن گیرنده‌های هیستامین که به تولید اسید در معده کمک می‌کند، تولید شده است اما مانند سایر داروها می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

تهیه کننده خبر: دکتر فاطمه فرجی 
دکترای تخصصی ایمونولوژی

 

منبع خبر:

 https://www.mehrnews.com/news/۵۲۸۶۰۱۹/%D۹%۸۱%D۸%A۷%D۹%۸۵%D۹%۸۸%D۸%AA%DB%۸C%D۸%AF%DB%۸C%D۹%۸۶-%D۹%۸۸-%D۸%A۲%D۸%B۳%D۹%BE%D۸%B۱%DB%۸C%D۹%۸۶-%D۸%AF%D۸%B۱-%DA%A۹%D۸%A۷%D۹%۸۷%D۸%B۴-%D۸%B۴%D۸%AF%D۸%AA-%D۸%A۸%DB%۸C%D۹%۸۵%D۸%A۷%D۸%B۱%DB%۸C-%DA%A۹%D۹%۸۸%D۹%۸۸%DB%۸C%D۸%AF-%DB%B۱%DB%B۹-%D۹%۸۵%D۹%۸۱%DB%۸C%D۸%AF-%D۹%۸۷%D۸%B۳%D۸%AA%D۹%۸۶%D۸%AF


 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 5017 بار   |   دفعات چاپ: 15 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر