دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 897952
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 6516
بازدیدهای روز جاری: 6516
کاربران حاضر در پایگاه: 3
به روزرسانی: 1400/8/1

روز: پنجشنبه مورخ 6 آبان 1400

01:11 = ساعت فعلی سرور

مردان هم به سرطان پستان مبتلا می شوند؛ علائم، تشخیص و درمان

 | تاریخ ارسال: 1400/7/11 | 
 

بدلیل اهمیت سرطان پستان، ماه اکتبر در جهان به اطلاع رسانی درباره این سرطان اختصاص یافته است. تمرکز بر آگاهی رسانی برای زنان بعلت آمار بالای ابتلای آنان باعث شده تا میزان آگاهی رسانی و تمرکز بر ابتلای مردان به سرطان پستان پائین باشد.

با اینکه آمار ابتلا به سرطان های پستان در مردان از حدود ۱٪ درصد تجاوز نمی کند اما احتمال بقای مبتلایان مرد به این سرطان به دلیل تشخیص دیر هنگام کمتر است. اکثر تشخیص های این سرطان در مردان در مراحل سه و چهار است. این در حالی است که در صورت تشخیص به موقع، احتمال بهبود مردان مبتلا به این سرطان بسیار بالاتر از مبتلایان زن است.

اگرچه مردان همانند زنان سینه ندارند اما مقدار کمی از بافت پستان در سینه های آنان وجود دارد که شبیه بافت سینه دختران قبل از رسیدن به بلوغ است. همین مقدار کم بافت پستان است که آنها را همانند زنان در معرض سرطان پستان قرار می دهد.

پیش بینی می شود که در سال جاری، ۲۰۱۷ میلادی، حدود ۲۴۷۰ مرد در جهان به سرطان پستان مبتلا خواهند شد و از این شمار حدود ۴۶۰ نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست خواهند داد.

احتمال سرطان پستان در میان کدام مردان بیشتر است؟

ابتلا به سرطان سینه در میان مردان زیر ۳۵ سال امری نادر است. این احتمال با بالا رفتن سن بیشتر می شود. اکثر موارد ابتلا به سرطان سینه در مردان در سنین ۶۰ تا ۷۰ سال مشاهده شده اما عوامل دیگری نیز در بالا رفتن خطر ابتلا به این سرطان در میان مردان وجود دارد:

  • عامل ژنتیکی و ابتلا یک عضو زن خانواده به سرطان پستان
  • سابقه پرتودرمانی در ناحیه سینه
  • ابتلا به ژنیکوماستی با بزرگ شدن خوش خیم پستان مردانه در اثر رشد غیرطبیعی غدد پستانی
  • سابقه مصرف استروژن
  • ابتلا به سندروم کلاین‌فلتر: مردان مبتلا به این سندروم، یک کروموزوم Y و دو یا تعداد بیشتری کروموزوم x دارند. رشد سینه ها می تواند از نشانه های این بیماری باشد.
  • ابتلا به بیماری التهاب کبدی یا سیروز کبدی که باعث کاهش میزان آندروژن و افزایش استروژن در مردان می شود و خطر ابتلا به ژنیکوماستی را افزایش می دهد. 

مردانی که در معرض مولفه های افزایش ریسک قرار دارند بهتر است بصورت منظم سینه ها و مناطق زیر بغل خود را چک کنند و در صورت لمس توده غیرمعمول به پزشک مراجعه کنند.
 

سرطان پستان در مردان چقدر جدی است؟

مشکل عمده در سرطان پستان در میان مردان عدم تشخیص به موقع است. دلیل این مشکل می تواند این باشد که مردها حتی در صورت مشاهده عاملی عجیب در سینه خود بدلیل اینکه احتمال سرطان سینه را کم می دانند، به پزشک مراجعه دیر مراجعه می کنند.

بدلیل میزان کم بافت پستانی در مردان، غده ها به راحتی احساس نمی شوند. و این بدان معنی است که تومورها سریعتر در بافت های اطراف گسترش پیدا می کنند.

علائم سرطان پستان در میان مردان چیست؟

نشانه های سرطان پستان در مردان شبیه به نشانه های این سرطان در زنان است. رشد توده، تغییر رنگ و شکل نوک پستان، فرورفتگی، زخم، درد و التهاب و ترشحات نوک سینه از جمله این موارد است. در اکثر موارد تشخیص سرطان با لمس توده ای سفت در سینه آغاز می شود. اما بر خلاف زنان معمولا مردها تا زمانی که نشانه های جدی تری مانند خونریزی از نوک پستان مشاهده نداشته باشند، به پزشک مراجعه نمی کنند و در این مرحله سرطان پیشرفت کرده است.
 

تشخیص و درمان سرطان پستان در مردان چگونه است؟

تکنیک های تشخیص سرطان پستان در مردان همانند زنان است. معاینه بالینی، ماموگرافی و نمونه برداری از جمله آنهاست.

فرآیند درمان این سرطان نیز از جراحی و شیمی درمانی تا هورمون درمانی و درمان داروهای بیولوژیکی در میان مردان و زنان یکسان است. تنها تفاوت سرطان پستان مردان با زنان در روش هورمون درمانی است. هورمون درمانی در از بین بردن سرطان سینه در مردان بسیار موثر است و واکنش درمانی بهتری در این روش نسبت به زنان دارند.

تهیه کننده خبر: دکتر شهره نیکو
دکترای تخصصی ایمونولوژی 

منبع خبر: https://per.euronews.com/۲۰۱۷/۱۰/۲۵/men-also-can-get-breast-cancer-but-not-much-awareness
CAPTCHA

دفعات مشاهده: 1198 بار   |   دفعات چاپ: 9 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر