دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 1053615
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 77011
بازدیدهای روز جاری: 77011
کاربران حاضر در پایگاه: 0
به روزرسانی: 1400/11/2

روز: پنجشنبه مورخ 7 بهمن 1400

15:03 = ساعت فعلی سرور

خطر آلزایمر و التهاب مغز را با ورزش کردن برطرف کنید!

 | تاریخ ارسال: 1400/9/6 | 

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته‌اند که ورزش کردن می‌تواند با کنترل فعالیت سلول‌های ایمنی مغز، خطر بروز آلزایمر و التهاب مغزی را کاهش دهد.
 

به گزارش ایسنا و به نقل از فلوریدا نیوز تایمز، هیچ کس با اثر مثبت سبک زندگی فعال مخالفت نمی‌کند اما مشخص نیست که فعالیت بدنی چگونه سلامت مغز را به ویژه در بیماران مبتلا به آلزایمر بهبود می‌بخشد. این مزایا ممکن است از طریق کاهش فعالیت سلول‌های ایمنی حاصل شوند.
سلول‌های ایمنی مغز موسوم به "میکروگلیا"(Microglia)، برای پاک کردن ضایعات و مهاجمان خارجی از مغز فعال می‌شوند اما فعال‌سازی بیش از اندازه می‌تواند به بروز التهاب، آسیب رسیدن به نورون‌ها و اختلال در سیگنال‌دهی مغز منجر شود. ورزش کردن می‌تواند به کاهش فعال‌سازی نا به جا در حیوانات کمک کند اما این ارتباط تاکنون در انسان‌ها ثابت نشده بود.

"کیتلین کاسالتو"(Kaitlin Casaletto)، پژوهشگر "انجمن علوم اعصاب آمریکا"(SfN) و همکارانش، رابطه میان فعالیت بدنی و فعال‌سازی میکروگلیا را در ۱۶۷ فرد مسن بررسی کردند. شرکت‌کنندگان تا ۱۰ روز و هر روز به مدت ۲۴ ساعت از صفحه نمایش فعالیت استفاده کردند. پژوهشگران، فعال شدن میکروگلیا و آسیب‌شناسی بیماری آلزایمر را در تجزیه و تحلیل بافت مغز اندازه گیری کردند. آنها دریافتند که فعالیت بدنی بیشتر، به کاهش فعال‌سازی میکروگلیا، به‌ویژه در "شکنج گیجگاهی تحتانی"(inferior temporal gyrus) منجر می‌شود که بیشترین آسیب ناشی از آلزایمر را می‌بیند.

پژوهشگران دریافتند که فعالیت بدنی، تاثیر بارزی بر التهاب مغز افراد مبتلا به آلزایمر شدید دارد. 

پژوهش‌های آینده به بررسی این موضوع خواهند پرداخت که آیا مداخله فعالیت بدنی می‌تواند فعال‌سازی میکروگلیا را در بیماران مبتلا به آلزایمر تغییر دهد یا خیر.

این پژوهش، در مجله "JNeurosci" به چاپ رسید.

تهیه کننده خبر: دکتر فاطمه فرجی
دکترای تخصصی ایمونولوژی
منبع خبر: 

https://www.isna.ir/news/۱۴۰۰۰۹۰۲۰۱۶۵۳/%D۸%AE%D۸%B۷%D۸%B۱-%D۸%A۲%D۹%۸۴%D۸%B۲%D۸%A۷%DB%۸C%D۹%۸۵%D۸%B۱-%D۹%۸۸-%D۸%A۷%D۹%۸۴%D۸%AA%D۹%۸۷%D۸%A۷%D۸%A۸-%D۹%۸۵%D۸%BA%D۸%B۲-%D۸%B۱%D۸%A۷-%D۸%A۸%D۸%A۷-%D۹%۸۸%D۸%B۱%D۸%B۲%D۸%B۴-%DA%A۹%D۸%B۱%D۸%AF%D۹%۸۶-%D۸%A۸%D۸%B۱%D۸%B۷%D۸%B۱%D۹%۸۱-%DA%A۹%D۹%۸۶%DB%۸C%D۸%AF
CAPTCHA

دفعات مشاهده: 1765 بار   |   دفعات چاپ: 28 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر