دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 1272715
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 101245
بازدیدهای روز جاری: 101245
کاربران حاضر در پایگاه: 0
به روزرسانی: 1401/2/24

روز: سه شنبه مورخ 27 اردیبهشت 1401

16:38 = ساعت فعلی سرور

چند ثانیه‌ای به اومیکرون مبتلا می‌شوید؟

 | تاریخ ارسال: 1400/11/23 | 
افراد مبتلا به سویه اُمیکرون تنها در ۱۵ ثانیه افراد سالم را به ویروس کرونا آلوده می کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر جین جبور، نماینده سازمان بهداشت جهانی در عمان، بیان کرد: فاصله ای که ۲ نفر در کنار هم ایستاده اند و با هم صحبت می کنند، در گسترش عفونت کووید بسیار مهم است. اگر یکی از آنان آلوده باشد و بیش از میزان توصیه شده به شخص سالم نزدیک شود، خطر ابتلا به بیماری در شخص سالم افزایش می یابد.

او اعلام کرد :اگر در فاصله ای نزدیک قرار بگیریم که امکان برقراری ارتباط کلامی وجود داشته باشد، ممکن است طی ۱۵ ثانیه ویروس به فرد سالم منتقل شود. به همین دلیل است که ما اصرار داریم اقدامات بهداشت عمومی را رعایت کرده تا بتوانیم با ویروس و سویه های جهش یافته آن زندگی کنیم.

این نماینده بیان کرد:هنگامی که حرف از ویروس ها می شود، برای هر شخصی مهم است که بداند چه سویه ها و جهش های مختلفی از آن وجود دارد و چه ویژگی ها ، نحوه گسترش، عفونت و شدتی دارد.

جبور تأکید کرد:سویه اُمیکرون مانند سویه دلتا بعنوان سویه ای نگران کننده طبقه بندی می شود زیرا به سرعت گسترش می یابد و میزان ابتلا به عفونت با آن بالاست و در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد.

وی گفت :هنوز همه گیری کووید به پایان نرسیده است. علی رغم اینکه بعضی افراد خلاف این تصور می کنند.

نماینده سازمان بهداشت جهانی ادامه داد:وقتی سویه ای با شیوع سریع وجود دارد ، به این معنا نیست که ما در حال رسیدن به پایان همه گیری هستیم. خیلی زود است بگوییم اُمیکرون پایان همه گیری کووید ۱۹ است. این دیدگاه اشتباه است و همین باعث می شود جامعه اقدامات ساده بهداشتی را نادیده بگیرد.

جبور می گوید:وقتی این اتفاق رخ دهد، تعداد مبتلایان دوباره افزایش می یابد؛ تعداد پذیرش ها در بیمارستان ها و پذیرش در بخش های مراقبت های ویژه صعودی شده و شاهد مرگ ومیر بیشتری خواهیم بود.

او توصیه کرد:اقدامات بهداشتی را جدی بگیرید و آنرا حتی در مجالس خانوادگی و نه فقط در مکان های تجاری یا مناطق عمومی بکار ببرید.

جبور خاطر نشان کرد:همه اعضای خانواده به بیرون از منزل رفت و آمد دارند؛ بنابراین ما از میزان قرار گرفتن آنها در معرض ویروس اطلاعی نداریم.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در عمان اظهار کرد :رعایت اقدامات ساده مانند استفاده از ماسک، شست وشوی دست ها و رعایت فاصله اجتماعی در خانه از ابتلای اعضای خانواده جلوگیری و به کاهش تعداد مبتلایان کمک می کند.

تهیه کننده خبر: دکتر فاطمه فرجی
دکترای تخصصی ایمونولوژی
منبع خبر:
https://www.sarpoosh.com/medical/hygiene/hygiene۱۴۰۰۱۱۱۹۴۸.html

 
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1997 بار   |   دفعات چاپ: 25 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر