دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 1272614
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 90052
بازدیدهای روز جاری: 90052
کاربران حاضر در پایگاه: 0
به روزرسانی: 1401/2/24

روز: سه شنبه مورخ 27 اردیبهشت 1401

14:26 = ساعت فعلی سرور

آیا اومیکرون ریه را درگیر می‌کند؟

 | تاریخ ارسال: 1400/11/30 | 

در روز و هفته هایی قرار داریم که سویه اومیکرون ویروس کرونا در کشور شیوع گسترده ای یافته و دوباره رنگ اکثر شهرهای کشور قرمز شده است. در این میان یکی از سئوال های مهم کاربران این است که آیا اومیکرون ریه را درگیر می‌کند؟
در پاسخ به این سئوال مهم توضیح اینکه چندی پیش دکتر نادر زرین فر- متخصص بیماری های عفونی با تأکید بر این نکته که مردم نباید بیماری کووید ۱۹ را شوخی بگیرند، بیان کرد: علیرغم آمار و اطلاعات بدست آمده که نشان می دهد در سویه اُمیکرون شدت بیماری خفیف و شانس درگیری ریه در مقایسه با دلتا کمتر است، سالمندان و افرادی که فرآیند واکسیناسیون آن ها تکمیل نشده ممکن است بر اثر ابتلا به سویه اُمیکرون با درگیری شدید ریه مواجه شوند، بنابراین اُمیکرون شانس درگیری ریه را دارد اگرچه کمتر از دلتا است.
وی خاطرنشان کرد: مدت زمان جداسازی و استراحت پزشکی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که ۳ دُز واکسن خود را دریافت کرده و فاقد بیماری زمینه ای هستند به مدت ۵ روز می باشد و پس از این دوره به محض قرارگیری در محیط کاری می بایست از ماسک دولایه استفاده کنند چرا که شانس انتقال بیماری تا ۵ روز دوم وجود دارد.

دکتر زرین فر ضمن اهمیت انجام سی تی اسکن در بیمارانی که سطح اکسیژن خون آنها کمتر از ۹۴ می باشد، یادآور شد: بیماران مبتلا به سویه اُمیکرون که فرآیند واکسیناسیون آنها تکمیل نشده و مدت زمان زیادی از دریافت دُز دوم آنها گذشته است، افراد دارای بیماری زمینه ای از‌جمله BMI بالا و چاق، دیابتیک، فشار خون و سرطانی هایی که شیمی درمانی میشوند مستعد درگیری ریه می باشند، لذا به محض مشاهده علایم می بایست به پزشک مراجعه کرده تا اقدامات درمانی آنها تحت نظر پزشک مربوطه انجام شود.

تهیه کننده خبر: دکتر فاطمه فرجی
دکترای تخصصی ایمونولوژی
منبع خبر: 
http://www.chandsanieh.ir/News/ShowNews.aspx?Code=۲۳۲۹۱۹CAPTCHA

دفعات مشاهده: 1018 بار   |   دفعات چاپ: 29 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر