دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 1272614
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 90052
بازدیدهای روز جاری: 90052
کاربران حاضر در پایگاه: 0
به روزرسانی: 1401/2/24

روز: سه شنبه مورخ 27 اردیبهشت 1401

14:31 = ساعت فعلی سرور

واکسیناسیون به زبان ساده

 | تاریخ ارسال: 1400/12/21 | 
واکسیناسیون چیست؟
واکسیناسیون امن ترین راه برای محافظت در برابر بیماری های عفونی است. پس از واکسینه شدن، توانایی مبارزه با عفونت را در صورت تماس مجدد  با آن را پیدا خواهید کرد. به عبارت دیگر  شما قابلیت محافظت یا مصونیت در برابر بیماری را به دست می اورید.
 

چگونه سیستم ایمنی با عفونت ها مبارزه می کند؟
سیستم ایمنی شبکه‌ای از سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌ها است که با هم کار می‌کنند تا به شما در مبارزه با عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها یا ویروس‌های مضر کمک کنند. این گونه عوامل ایجاد کننده بیماری، از جمله باکتری ها یا ویروس ها، به عنوان پاتوژن شناخته می شوند. هنگامی که یک پاتوژن به بدن شما حمله می کند، سیستم ایمنی شما آن را مضر تشخیص میدهد. سیستم ایمنی بدن شما ویژگی‌های منحصربه‌فرد پاتوژن به نام آنتی‌ژن را تشخیص می‌دهد که باعث ایجاد پاسخ ایمنی می‌شود.
سیستم ایمنی بدن شما راه های زیادی برای مبارزه با عفونت دارد. یکی از راه ها این است که سلول های ایمنی تخصصی به نام سلول های B، پروتئین هایی به نام آنتی بادی تولید کنند. این آنتی‌بادی‌ها پاتوژن را شکار می‌کنند، به آنتی‌ژن‌های آن می‌چسبند و آن را برای تخریب توسط سیستم ایمنی یا جلوگیری از ورود آن به سلول‌های شما نشانه گذاری می‌کنند. هر آنتی بادی مخصوص پاتوژنی است که شناسایی کرده است و دقیقاً با شکل آنتی ژن مطابقت دارد و پاسخ ایمنی خاصی را تحریک می کند. راه دیگری که سیستم ایمنی بدن با عفونت مبارزه می کند، فعال کردن سایر سلول های ایمنی تخصصی به نام سلول های T است که می توانند به هر سلولی که به عامل بیماری زا آلوده شده اند حمله کرده و آن را بکشند.
اگر سیستم ایمنی شما در مبارزه با پاتوژن مضر پیروز شود، آنگاه این سلول های B خاص و آنتی بادی ها و سلول های T آنها پس از تبدیل شدن عفونت به عنوان سلول های حافظه در بدن باقی می مانند. این بدان معناست که اگر دوباره با همان پاتوژن مواجه شوید، سیستم ایمنی بدن شما یک «حافظه» از پاتوژن دارد و آماده است تا قبل از اینکه بیمار شوید و علائمی ایجاد شود، به سرعت آن را از بین ببرد. با این حال، گاهی اوقات سیستم ایمنی همیشه در این نبرد اولیه پیروز نمی شود و شما می توانید با عوارض جدی بسیار بیمار شوید یا در موارد شدید بمیرید.

ویروسی که باعث COVID-۱۹ می شود SARS-CoV-۲ نام دارد. پاسخ ایمنی به عفونت با ویروس SARS-CoV-۲ در افراد مختلف متفاوت است. در برخی موارد فرد هیچ علامتی ندارد اما در برخی دیگر و می تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان، مراقبت های ویژه و در برخی موارد مرگ بیماری ناشی از SARS-CoV-۲، شود.
ویروس COVID-۱۹، می تواند اندام های متعددی را در سراسر بدن تحت تاثیر قرار دهد و تنها به ریه ها و سیستم تنفسی محدود نمی شود. برخی از افراد همچنین ممکن است از عوارض درازمدت COVID-۱۹ رنج ببرند و ماه‌ها طول بکشد تا دوباره احساس خوبی داشته باشند - این "کووید طولانی" نامیده می‌شود. ما هنوز چیزهای زیادی در مورد اینکه چرا این اتفاق می افتد باید بیاموزیم. واکسن هایی برای آموزش سیستم ایمنی بدن و محافظت در برابر بیماری های عفونی و عوارض جدی آنها ساخته شده اند.


واکسیناسیون چگونه کار می کند؟
واکسیناسیون امن ترین راه برای به دست آوردن ایمنی در برابر یک پاتوژن است که بدن شما هنوز با آن مواجه نشده است. واکسن ها حاوی شکل بی ضرری از باکتری یا ویروس هستند که باعث بیماری شما می شوند که در برابر آن واکسینه می شوید. سیستم ایمنی شما همچنان شکل بی ضرر باکتری یا ویروس موجود در واکسن را بدون اینکه شما را بیمار کند تشخیص می دهد و برای مقابله با آن یک پاسخ ایمنی خاص ایجاد می کند. سپس سیستم ایمنی حافظه باکتری یا ویروس را حفظ می کند، بنابراین اگر فرد واکسینه شده دیرتر با باکتری یا ویروس مواجه شود، سیستم ایمنی بدن او از قبل آماده است تا به سرعت با آن مبارزه کند و از ایجاد عفونت جلوگیری کند. در مورد ویروس کرونا، واکسیناسیون به شما این امکان را می دهد که ایمنی را به روشی ایمن و کنترل شده بدون ابتلا به COVID-۱۹ و انتقال آن به دیگران ایجاد کنید.

انواع واکسن برای کووید-۱۹
طیف وسیعی از رویکردها برای تولید واکسن علیه ویروس SARS-CoV-۲ استفاده می شود. واکسن های COVID-۱۹ از چه چیزی ساخته شده اند؟
هر واکسن بسته به نحوه تولید واکسن، از ترکیبات کمی متفاوت تشکیل شده است. ماده فعال در یک واکسن مقدار بسیار کمی از شکل بی ضرر باکتری یا ویروسی است که شما علیه آن واکسینه می کنید، که نمی تواند باعث بیماری شود. نقش ماده فعال این است که آنتی ژن ها را به سیستم ایمنی بدن شما برساند تا یک پاسخ ایمنی خاص ایجاد کند. واکسن‌های COVID-۱۹ آنتی‌ژن‌های SARS-CoV-۲ را به روش‌های مختلف به بدن شما معرفی می‌کنند.
 فراوان ترین ماده تشکیل دهنده یک واکسن آب است. سایر مواد تشکیل دهنده یک واکسن در مقادیر بسیار کم وجود دارند و هیچ مدرکی مبنی بر اینکه آنها در این مقادیر باعث آسیب می شوند وجود ندارد (به استثنای افراد نادری که به برخی مواد خاص حساسیت شدید دارند).
واکسن ها حاوی مقادیر بسیار کمی از نگهدارنده ها و تثبیت کننده ها مانند سوربیتول و اسید سیتریک هستند تا کیفیت واکسن را حفظ کنند و از ایمن بودن واکسن برای حمل و نگهداری اطمینان حاصل کنند. این مواد اغلب به طور طبیعی در بدن یا در مواد غذایی در سطوح بسیار بالاتری نسبت به واکسن یافت می شوند. مواد نگهدارنده به واکسن ها اضافه می شوند تا از آلودگی ناخواسته جلوگیری کنند، درست مانند اینکه در محصولات غذایی برای جلوگیری از فساد آنها استفاده می شود. همچنین از تثبیت کننده ها در واکسن ها برای جلوگیری از جدا شدن یا چسبیدن اجزا به ویال در طول حمل و نقل و نگهداری استفاده می شود. افراد مختلف و در تعداد بسیار کمی از موارد، ایمنی در برابر این بیماری به طور کامل ایجاد نمی شود. با این حال، واکسیناسیون برای اکثریت بسیار موثر است از جمعیت برخی از افراد ممکن است پس از واکسیناسیون، قبل از اینکه واکسن زمان اثرگذاری داشته باشد، به COVID-۱۹ مبتلا شوند. سیستم ایمنی بدن شما برای پاسخ دادن به واکسن نیاز به زمان دارد و پس از واکسیناسیون ممکن است تا چهارده روز طول بکشد تا ایمنی ایجاد شود.


مصونیت در برابر COVID-۱۹ پس از واکسیناسیون چقدر طول می کشد؟
هنوز مشخص نیست مصونیت واکسن ها در برابر کووید-۱۹ چقدر طول می کشد. آزمایش‌های بالینی واکسن‌های کووید-۱۹ ماه‌هاست که ادامه دارد و تاکنون، نتایج نشان می‌دهد که ایمنی در افراد واکسینه شده در طول مدت این آزمایش‌ها وجود دارد. تحقیقات در مورد مدت زمان ماندگاری ایمنی پس از واکسیناسیون کووید-۱۹ ادامه دارد.

جمع آوری:
دکتر مریم عظیمی
متخصص ایمونولوژی
منبع جهت مطالعه بیشتر:
 https://www.immunology.org   British society of immunology website:CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1121 بار   |   دفعات چاپ: 26 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر