دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 278895
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 62829
بازدیدهای روز جاری: 62829
کاربران حاضر در پایگاه: 3
به روزرسانی:

روز: چهارشنبه مورخ ۲ بهمن ۱۳۹۸

12:25 = ساعت فعلی سرور

مدل سازی کاردیومیوپاتی (بیماری‌های ماهیچه‌ی قلب) با کمک iPSCs

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۵/۲۳ | 
 
مطالعه نشان داده اند که از Human induced pluripotent stem cell-derived cardiomyocytes (hiPSC-CMs) گرفته شده از بیمار می توان به عنوان ابزار مدل سازی کاردیومیوپاتی ها و پلتفرم‌های کشف دارو استفاده کرد.

سلولهای hiPSC بیمار قادر به تشریح فنوتیپ های بالینی خاص از جمله اختلال انقباضی و آریتمی در بیمارانی که از آن‌ها سلول گرفته شده است، میباشند . این موضوع به طور ویژه‌ای در زمینه‌ی کاردیومیوپاتی های مونوژنیک توسعه یافته است، مطالعات اخیر نشان می‌دهند که hiPSC-CMs را نیز می‌توان برای ارزیابی برهمکنش‌های منحصر به فرد بین سوابق ژنتیکی بیماران و فاکتورهای محیطی یا فارماکولوزیکی استفاده کرد.با این حال، احتمالاً، پتانسیل کامل iPSC برای مدل سازی اختلالات و نارسایی‌های قلبی هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است.
 
کاردیومیوسیت های مشتق شده از iPSC، در مقایسه با انواع بالغ، از نظر عملکردی نابالغ هستند. یکی از چالش‌های اصلی که مانع از تحقق کامل پتانسیل میوسیت های مشتق شده از iPSC می‌شود، مربوط به عدم قطعیت در وضعیت بلوغ میوسیت ها (در سطوح زیست پزشکی، الکتروفیزیولوژیک و مکانیکی) است. ترکیب فناوری i‏PSC  با فنون مهندسی زیستی، یک رویکرد امید بخش برای بهبود بلوغ iPSC-CMs بوده و یک پلتفرم مناسب‌تر را برای اندازه گیری پارامترهای عملکردی قلب فراهم می‌کند (از جمله انقباض و استراحت). بااین حال، طیف وسیعی از فعالیت ها وجود دارند که هنوز در iPSC-CMs بررسی نشده‌اند. بیشتر مطالعات فعلی بر شناسایی الکتروفیزیولویکی و ساختاری سلول‌های تولید شده متمرکز بوده‌اند، توصیف سایر عوامل و فاکتورهای کلیدی عملکرد کاردیومیوسیت ها، به تازگی انجام شده است. شامل استراحت و فعالیت‌های متابولیکی و میتوکندریایی سلول می باشد. شکل زیر مراحل اشتفاده از سلول های hiPSC-CMs را به صورت شماتیک نشان میدهد.


دکتر مریم عظیمی

دکترای تخصصی ایمونولوژی

برگرفته از: ImmunologyToday
تاریخ خبر: آگوست ۲۰۱۹
m-azimimalumnus.tums.ac.ir
 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 1168 بار   |   دفعات چاپ: 41 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر