دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 278773
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 52333
بازدیدهای روز جاری: 52333
کاربران حاضر در پایگاه: 2
به روزرسانی:

روز: چهارشنبه مورخ ۲ بهمن ۱۳۹۸

11:13 = ساعت فعلی سرور

آیا سن بالا واقعا یکی از عوامل ایجاد سرطان است ؟

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۷ | 
پیری، یکی از مهم ترین ریسک فاکتور های ایجاد سرطان است، با این وجود مکانیسم های بیولوژیک این ارتباط هنوز شناخته شده نیستند. در بدن انسان هر نوع سلول برای کار خاصی تخصص یافته است و این کار را با بیان ژن های خاص مورد نیاز انجام می دهد. بیان ژن نیز پروسه ای است که پروتئین های مورد نیاز براساس کد های ژنتیکی ساخته می شوند.

آنالیز بیان ژن در مطالعات مختلفی در مورد پیری یا سرطان مورد بررسی قرار گرفته اند اما تنها تعداد محدودی از این مطالعات رابطه بین تغییرات در بیان ژن این ۲ پروسه را با یکدیگر مطالعه کرده اند.
در مطالعه ای که اخیرا انجام گرفته است محققانی از دانشگاه لیورپول  تغییر بیان ژن در پیری و تغییر بیان ژن در سرطان را با یکدیگر مقایسه کردند و به نتایج جالبی دست یافتند.

در حالت نرمال سلول های بدن به صورت کنترل شده ای تقسیم می شوند. اما سلول های در بدن وجود دارند که خاموش یا به اصطلاح خوابیده هستند و قدرت تقسیم خود را از دست داده اند. با افزایش سن تعداد این سلول ها افزایش می ابد و در نتیجه باعث بروز عوارض پیری می شود. این در حالی است که برخلاف سلول های خاموش، سلول هایی نیز بر اثر جهش های ژنتیکی یا تاثیرات محیطی مانند تابش نور ماوراءبنفش، کنترل خود را در پروسه تقسیم از دست می دهند و به سلول های سرطانی تبدیل می شوند.
نتایج این مطالعه نشان داد که تغییرات بیان ژن در سرطان و کهولت سن، برعکس یکدیگر هستند و این ژن های متفاوت غالبا ژن های مربوط به چرخه سلولی و سیستم ایمنی هستند. محققان بر این عقیده هستند که تغییرات مربوط به پیری باعث کاهش تکثیر سلولی و تغییرات مربوط به سرطان باعث افزایش سلولی می شوند.

دکتر De Magalhaes سرپرست این تیم تحقیقاتی در این باره می گوید: "بدن ما در طول تکامل برای مقابله با سرطان پروسه خاموشی سلولی را بوجود آورده است. اما به نظر می رسد که سلول های خاموش در بافت های پیر حضور بالایی دارند و ممکن است در پیری و تحلیل سهیم باشند. کار ما دید سنتی مربوط به رابطه سن با سرطان را به چالش می کشد و پیشنهاد می کند که پیری ممکن است باعث کاهش شانس ابتلا به سرطان شود. این در حالی است کهبر تعداد جهش ها با افزایش سن افزوده می شود و این عامل اصلی ایجاد سرطان است و ما در واقع ۲ نیروی متضاد داریم که یکی باعث افزایش ایجاد سرطان و دیگری باعث کاهش ایجاد آن می شود. نتایج ما می تواند دلیلی بر این باشد که در سنین بسیار بالا نرخ ابتلا به سرطان دیگر افزایش نمیابد و حتی با کاهش مواجه است."

 
تهیه و تدوین : سهیل رحمانی فرد

اقتباس از : MedicalXpress
تاریخ خبر: سپتامبر ۲۰۱۹
پست الکترونیک : soheil.rahmani.fardgmail.comCAPTCHA

دفعات مشاهده: 721 بار   |   دفعات چاپ: 16 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر