دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 537210
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 47321
بازدیدهای روز جاری: 47321
کاربران حاضر در پایگاه: 2
به روزرسانی: 1399/12/11

روز: سه شنبه مورخ 12 اسفند 1399

08:57 = ساعت فعلی سرور

یافتن بازه درمانی در مبارزه با بیماری آلزایمر

 | تاریخ ارسال: 1398/8/8 | 

یکی از شاخصه های بیماری آلزایمر حضور توده های نوروفیبریلار (Neurofibrillary Tangles) در نورون ها است. این توده ها توسط پروتئینی بنام تاو (tau) شکل می گیرد. این پروتئین در شرایط طبیعی باعث پایداری رشته های پروتئینی ای به نام میکروتوبول در سلول می شوند که بعنوان داربست های سلولی نقش ایفا می کنند و در حفظ ساختار سلولی نقش حیاتی دارند.

در بیماری آلزایمر، پروتئین تاو دچار تغییرات ساختاری شده و توان اتصال به میکروتوبول را از دست می دهد. در این شرایط نیز میکروتوبول ها تخریب شده و در نهایت این تغییرات موجب به مرگ سلول می شود.
تاکنون زمان بندی این اتفاقات و نحوه انتقال پروتئین ها تاو ناقص به سلول های سالم در هاله ای از ابهام بود اما مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه ساوثهمپتون در بریتانیا انجام شد اطلاعات جدیدی را از این پروسه در اختیار ما قرار داد.

در این مطالعه شبکه ای از نورون های موشی که کشت داده شده بودند را در معرض پروتئین های ناقص تاو قرار دادند. مشاهده شد که این پروتئین ها به سرعت به بین سلول ها منتقل شدند و در آن ها تجمع پیدا کردند. اما کشف تازه ای که محققان در این مطالعه کردند، مشاهده عملکرد طبیعی سلول های عصبی در حضور پروتئین ناقص تاو بود. نتیجه ای که این تیم تحقیقاتی از این مطالعه منتشر کرد به اینگونه بود که با وجود تجمع پروتئین تاو خراب در سلول ها، چه سلول اهدا کننده پروتئین و چه سلول دریافت کننده، خاصیت انتقال پیام عصبی را از دست ندادند و کارایی طبیعی خود را حفظ کردند. این بدان معناست که در پروسه بیماری آلزایمر، تخریب سلول های عصبی پس از تجمع پروتئین تاو در آن ها به سرعت اتفاق نمی افتد و در واقع یک بازه زمانی وجود دارد که درصورت طراحی روش های درمانی جدید جهت حذف این پروتئین های ناقص از سلول، هنوز می توان از نابودی سلول های عصبی جلوگیری بعمل آورد.
 
تهیه و تدوین : سهیل رحمانی فرد

اقتباس از : MedicalXpress
تاریخ خبر: اکتوبر ۲۰۱۹
پست الکترونیک : soheil.rahmani.fardgmail.com

 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 13563 بار   |   دفعات چاپ: 192 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر