دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 537094
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 37822
بازدیدهای روز جاری: 37822
کاربران حاضر در پایگاه: 1
به روزرسانی: 1399/12/11

روز: سه شنبه مورخ 12 اسفند 1399

07:53 = ساعت فعلی سرور

مکانیسم فرار سلول های توموری از دست سیستم ایمنی شناسایی شد

 | تاریخ ارسال: 1398/8/23 | 
محققان معتقدند که یکی از دلایلی که ممکن است بیماران به خوبی در مقابل روشهای درمانی پاسخ ندهند ، به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن سلولهای توموری را به درستی تشخیص نمی دهد. آنها فرض کردند که مسیر سیگنالینگ پروتئین STING ممکن است یک عامل مؤثر در شناخت سلولهای ایمنی باشد.
 
مشخص شده است که مسیر STING با تحریک تولید پیام رسان های پروتئینی به نام اینترفرون در فعال سازی سیستم ایمنی بدن نقش دارد. نقص در سیگنالینگ STING در چندین نوع مختلف سرطان از جمله ملانوما گزارش شده است. با این حال ، تأثیر این نقص ها مشخص نیست.
 
محققان در سال ۲۰۱۹ دریافتند که بسیاری از رده های سلولی ملانومای انسانی وجود دارند که بیان STING را کاملاً از دست داده اند و به سیگنالینگ که مسیر را فعال می کند پاسخ نمی دهند. آنها همچنین دریافتند که برخی از رده های سلولی ملانومای انسانی بیان STING را حفظ می کنند ، اما هنوز قادر به فعال کردن مسیر سیگنالینگ نیستند.
 
به منظور تعیین نحوه عملکرد سیگنالینگ STING در شرایط عادی ، محققان آزمایشاتی را در رده های سلولی ملانومای انسانی انجام دادند که بیانگر یک مسیر عملکردی STING است. آنها دریافتند که فعال شدن STING منجر به تولید پیام رسانهای مولکولی اینترفرون بتا و CXCL۱۰ می شود که باعث تحریک التهاب و پاسخ ایمنی می شوند. فعال شدن STING همچنین باعث شده سلولهای ملانومای انسانی سطح بیان مولکولهای MHC را بر روی سطح خود افزایش دهند که به آنها اجازه می دهد توسط سلولهای ایمنی بدن بنام سلولهای T شناسایی شوند. در مقابل ، سلولهای ملانومای انسانی که دارای سیگنالینگ STING اختلال عملکردی بودند ، قادر به شناختن سلولهای T بسیار کمتر بودند.
 
شکل زیر شمای شماتیکی از فعال شدن مولکول STING ، تولید اینترفرون نوع یک و  شناسایی تومور را نشان میدهد:

این مشاهدات حاکی از آن است که یک مکانیسم توسط سلول های تومور تشخیص ایمنی را دور می زند و ممکن است از طریق تغییر در مسیر STING باشد. محققان امیدوارند که کار آنها منجر به درک بهتر از فعال شدن سلولهای ایمنی و رویکردهای درمانی بهتر برای بیماران شود.

دکتر مریم عظیمی

دکترای تخصصی ایمونولوژی

تاریخ خبر: نوامبر ۲۰۱۹

منبع:
۱. Rana Falahat, Patricio Perez-Villarroel, Adam W. Mailloux, Genyuan Zhu, Shari Pilon-Thomas, Glen N. Barber and James J. Mulé “STING Signaling in Melanoma Cells Shapes Antigenicity and Can Promote Antitumor T-cell Activity” DOI: ۱۰.۱۱۵۸/۲۳۲۶-۶۰۶۶.CIR-۱۹-۰۲۲۹ Published November ۲۰۱۹
 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 14456 بار   |   دفعات چاپ: 158 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر