دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
آدرس مرکز تحقیقات ایمونولوژی
جهت ارجاع در مقالات و سایر انتشارات

مرکز تحقیقات ایمونولوژی،
پژوهشکده ایمونولوژی و بیماری های عفونی،
دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.


Immunology Research Center,
Institute of Immunology and Infectious Diseases,
Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

نمایش آمار بازدیدهای زیربخش : 537082
بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته: 36714
بازدیدهای روز جاری: 36714
کاربران حاضر در پایگاه: 1
به روزرسانی: 1399/12/11

روز: سه شنبه مورخ 12 اسفند 1399

07:51 = ساعت فعلی سرور

کشف رده سلولی جدید در مقابله با سرطان

 | تاریخ ارسال: 1398/10/23 | 

سلول های T یکی از زیرگروه های لنفوسیت ها (عضوی از گلبول ها یا گویچه های سفید خونی) هستند و در پاسخ های ایمنی بدن نقش مهمی را ایفا می کنند. این سلول ها غالبا در بدن در حال حرکت هستند و به دنبال سلول های آلوده هستد تا آن ها را از بین ببرند. بااینحال سلول های T قادر به شناسایی اکثر سرطان ها نیستند چون سرطان ها از سلول های خود بدن منشا می گردند و سلول های T آنها را بیگانه تلقی نمی کنند.

ایمونوتراپی یکی از روش های درمانی سرطان است که در طی آن سلول های T بطوری القا می شوند تا بتوانند سلول های سرطانی را شناسایی و از بین ببرند. چالش اصلی ایمونوتراپی های بر پایه سلول های T، پیدا کردن راه های موثر جهت هدایت سلول های T به حمله به سلول های سرطانی است.

حال مطالعه جدیدی که دانشمندان انستیتو سرطان دانشگاه سلطنتی لندن به ثبت رسانده اند راهی جدید جهت محقق کردن این امر پیش روی محققان باز نموده است. در این تحقیقات مشاهده شد که سلول های CD۴+ که عضوی از خانواده سلول های T هستند و در علم کننونی به عنوان سلول های تنظیم کننده پاسخ های ایمنی اکتسابی شناخته می شوند،  در نتیجه ایمونوتراپی، این توانایی را بدست می آورند که با کارایی بسیار بالایی مستقیما به سلول های سرطانی حمله و آنها را از بین ببرند. محققین دو فاکتور به نام های IL-۲ و Blimp-۱ را عامل این تغییر عملکرد شناسایی کرده اند.

در حال حاضر این پژوهشگران درصدد آن هستند که یک روش درمانی ایمونوتراپی برپایه افزایش حداکثری Blimp-۱ طراحی کرده تا شاید بتوانند به کمک این روش قادر به فعال سازی سلول های T بدن علیه سلول های سرطانی گردند.

 
تهیه و تدوین : سهیل رحمانی فرد

اقتباس از : MedicalXpress
تاریخ خبر: ژانویه ۲۰۲۰
پست الکترونیک : soheil.rahmani.fardgmail.comCAPTCHA

دفعات مشاهده: 15804 بار   |   دفعات چاپ: 116 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر